AZ INTÉZMÉNYEK LÁTOGATÁSA, RENDEZVÉNYEK, KIRÁNDULÁSOK
- A nevelési-oktatási intézményt kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
- A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező. Iskolánkban a szaktantermi rendszer helyett erre az időszakra osztálytermi rendszert vezetünk be. A felsős osztályok is maradnak minden tanórán a nekik kijelölt teremben, kivéve csoportbontás és testnevelésóra esetén.
- Az osztályok/csoportok váltása között, illetve az öltözőkben szünetekben felülfertőtlenítést végzünk. Az alsós osztályok az osztályteremben öltöznek testnevelés órára.
- Az informatikaterembe és a fejlesztőszobába csak kézfertőtlenítés után léphetnek be a tanulók. Az óra befejezése után a billentyűzet és/vagy a munkaasztal fertőtlenítésére kerül sor.
- Rajzórákon a tanulók lehetőleg csak a saját eszközeiket használják, természettudományos órákon a kísérleteket a pedagógus végezze ebben az időszakban.
- A testnevelésórákat, amíg az időjárás engedi, a szabadban tartjuk.
- Közösségi terekben egyszerre csak annyi gyermek, tanuló tartózkodhat, hogy betartható legyen a 1,5 méteres védőtávolság.
Ennek érdekében:
– jó idő esetén a tanulók minden szünetben kimennek az udvarra
– az alsósok a tízórait a második szünetben, az osztályteremben, a higiénés szabályok és a kellő távolság betartásával, fogyasztják el.
– az udvar hátsó felében az alsós osztályok, az első felében a felsős osztályok tartózkodhatnak, osztályonként a nekik kijelölt területen (ez a reggeli gyülekezőre is vonatkozik)
– rossz idő esetén szünetekben az alsósok a termeikben, illetve a kastély folyosóinak nekik kijelölt területén, a felsősök a földszinti és az emeleti folyosók osztálytermeik előtti szakaszán tartózkodhatnak
– a felső tagozatos tanulóknak az épületen belül a közösségi terekben kötelező a maszk viselése.
– a több osztály tanulóiból összetevődő szakköri foglalkozásokat ebben az időszakban heti váltásban tartjuk az egyes évfolyamoknak. Abban az esetben, ha olyan kicsi a csoport létszáma, hogy a teremben is tartható a 1, 5 m-es távolság, akkor lehet együtt a csoportban 2 évfolyam. - A mosdókban is kerülni kell a csoportosulást, az ügyeletes nevelők és az ügyeletes tanulók ellenőrzik, hogy egyszerre 3-nál több tanuló ne tartózkodjon a mosdók előterében.
- Az ügyeletes tanulók ellenőrzik, hogy a tanulók a mosdóból csak szappanos kézmosás után jöjjenek ki.
- Az ebédlőben az egyes asztaloknál az egy osztályba tartozók ülhetnek együtt. A kisebb létszámú csoportoknál betartható a megfelelő távolság. A nagyobb létszámú csoportoknál részekre osztjuk a csoportokat, a többiek a folyosón vagy jó idő esetén a konyha felőli udvarszakaszon tartózkodnak a megfelelő távolság betartásával.
- Napközis foglalkozások:
A csoportok az udvaron, a kijelölt helyen a napközis csoportvezetővel tartózkodnak. A használt eszközök fertőtlenítéséről gondoskodnak.
Az udvarról csak engedéllyel jöhetnek be a gyermekek WC-re, egyesével. A visszaérkezéskor le kell jelentkeznie a pedagógusnál. - Az alsós osztályokat kérjük, hogy az óráik befejeztével minden másnapra szükséges felszerelésüket vigyék magukkal haza vagy a napközibe. A kastély épületében ekkor már megkezdődik a termek fertőtlenítése, ezután oda már felmenni nem lehet.
- Nagy létszámú tanulócsoport vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó (pl.: tanévnyitó ünnepség, kulturális program) rendezvény megszervezése során tekintettel kell lenni az alábbiakra:
– az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartása,
– az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés),
– zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése,
– a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevők körének korlátozása.
– több osztály egyidejű jelentléte esetén jó időben szabadban, rossz időben zárt térben – 1,5 m védőtávolság megtartása mellett, maszk viselése javasolt. - Az osztálykirándulásokkal és tanulmányi kirándulásokkal kapcsolatban azok belföldi megvalósítása lehetséges, de megfontolandó.
- Az intézménybe idegen nem léphet be (szülő sem). Szükség esetén előzetes időpontegyeztetés, maszk használatával, kézfertőtlenítés után léphet be az intézmény területére.
Szülői értekezlet, osztályközösségi élet szervezése –személyes megjelenés mellőzésével, online történik. - A pedagógusoknak és az iskola dolgozóinak a közösségi terekben, tanári szobában, irodában és az egymás közti kommunikáció során kötelező a maszk használata.
A napi kommunikáció szülő és pedagógus között hivatalosan a KRÉTÁN keresztül történik. Kérjük a felület folyamatos figyelemmel kísérését!
EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA
- Az intézmények bejáratánál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt biztosítunk, annak használatára fel kell hívni a figyelmet. Az intézménybe érkezéskor, az udvarról való bejövetelkor, a szaktantermi órák előtt és után, étkezések előtt és után minden belépő alaposan mosson kezet vagy fertőtlenítse a kezét
- A szociális helyiségekben biztosítjuk a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni. Kéztörlésre papírtörlőket biztosítunk.
- A személyi higiénia alapvető szabályairól a gyermekek, tanulók részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást kapnak. A gyermekeknek folyamatos a figyelemfelhívás az úgynevezett köhögési etikett betartására: saját papír zsebkendő használatára köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.
A pedagógusok minden nap foglalkoznak a szabályok ismétlésével 1-8.osztályig. Nagyon fontos az állandó ismétlés, a gyakoroltatás, hogy rutinná váljon a gyerekek körében a személyi higiénia szabályainak alkalmazása, megtartása. - Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítunk a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, a szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát időjárás függvényében lehetőség szerint nyitva tartjuk.
- Az iskolában használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen alkoholos spray-vel fertőtlenítjük.
TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
- Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
- Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
- Amennyiben egy gyermeknél a szülő a betegség tüneteit észleli köteles orvosát/ gyermekorvosát tájékoztatni. A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza.
- Amennyiben az intézményben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodni kell, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.
- A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
- Amennyiben felmerül a COVID-19 fertőzés gyanúja, fontos, hogy megfelelő felkészültséggel rendelkező egészségügyi dolgozó kerüljön értesítésre. A háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.
Rábapaty, 2020. szeptember 1.
Huszár Judit igazgató
Legutóbbi hozzászólások